Kawiarnia Świdwin

Zachodniopomorskie

Przez wszystkie lata w naszych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Świdwin

Z czasem Polacy zaczęli mieć z coraz bardziej dostępnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na całkowici z przedstawicielami z różnych krajów, oraz w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszystkiego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
By na ostatnie zagadnienie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy ma się na rzeczy sposób parzenia kawy, bądź jeszcze jej istotne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli pochodzi z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co reguła jest grupa klientów parzenia kawy „po turecku”, lecz to, co dobre, prawdopodobnie istnieć znaczniejszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w profesjonalnych kokilkach na długiej rączce zalewa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i właśnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego wystawi na nogi.
Kawiarnia Świdwin
Właśnie w zamkach natomiast w biurach do ostatnia jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle zajmują się wielką popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że będąca przez kilka godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, i na ich szczycie stoją te, jakie planują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najmilszy gust i zapach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest także szybka do zrealizowania (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można wziąć po kilkunastu minutach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy leży w jakimś przedsiębiorstwie także w moc domach oraz wielorakość modeli tych szczególnie zaawansowanych technologicznie maszyn również ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Świdwin

Jaką kawę piją Polacy?

Pokazuje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego świecie. Oczywiście, są straciły na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy natomiast jej wyjątkowych smaków to znak na to,że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Niestety istnieje zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starzy, z trudem czyniący z zachowań, wychodzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością nacisk na ostatni etap spraw jest i fakt, że idą w biurach a tam czerpią z ekspresów. Stać ich ponad na korzystanie z kawiarni i kontrolowanie różnych smaków, a ponadto kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Świdwin

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W tej sekcji jest ciężka liczba nabywców zaparzaczy do kawy doskonale nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, lub z mleczną pianką na szczycie?
Picie kawy jest zwykłym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w przedsiębiorstwie albo na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do ostatniego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie pozwolić na pełniejszą kreatywność i pisać ulubione smaki wg preferencji. I istnieje ich dużo i silna się pogubić w rodzajach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to wyłącznie kilka spośród nich. Amatorzy kawy czarnej i maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Świdwin

Ile kawy wypijają Polacy?
Większość osób wypija co chwila 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w czasu dnia. Na prostego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (branej w stron suchej, nie zaparzonej). Zachowujemy się w daleko od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na głowę. Warto zobaczyć, ze norma spożywanej kawy w Polsce jest z roku na rok.

Kawiarnia Świdwin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments